Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Jaworznie

43-600 Jaworzno, ul. Olszewskiego 76 | tel.fax: 0-32 660-14-75 | e-mail: jawgim2@interia.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Dzisiaj jest poniedziałek, 16 lipca 2018 r.Wesołych Świąt

"Młodzi głosują" w naszym gimnazjum

Email Drukuj PDF

W piątek po południu, 30 września 2011 r., stacja TVN podała informację, że uczniowie z ponad 1500 szkół w całej Polsce wzięli udział w akcji „Młodzi głosują”. My też wzięliśmy udział w tej akcji, ale TVN już o tym nie poinformował!

Akcja polega na zorganizowaniu wyborów dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym roku były to oczywiście wybory do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. W naszym gimnazjum uczniowie mogli oddać głos na wybraną przez siebie partię (wybory do Sejmu) oraz na wybranego kandydata na senatora (w większości szkół w Polsce młodzież głosowała tylko na kandydatów na posłów).

Wybory w naszym gimnazjum przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy 2 a – Aleksandra Czak, Dominika Dąbek, Paulina Dudzik, Katarzyna Kulińska, Oliwia Ochmańska, Dawid Guzy, Mateusz Jasiński i Dawid Piechowicz (wybory obserwowali i czuwali nad ich przebiegiem uczniowie klas: 1a – Norbert Szczublewski i 3a – Marcin Guśtak). Wybory były oczywiście bezpośrednie, równe, powszechne i tajne. W tygodniu poprzedzającym wybory, na lekcjach wos-u, uczniowie zostali zapoznani z celami i zasadami akcji „Młodzi głosują”, by w dniu głosowania szybko i sprawnie podjąć obywatelską decyzję.

Wybory przebiegły sprawnie i z odrobinką emocji. Te ostatnie udzieliły się zwłaszcza grupie uczniów klas trzecich, która zapragnęła wyborów prezydenckich i znalazła wśród siebie kandydata na ten urząd. Informujemy (zwłaszcza ucznia Marka), że aby ubiegać się o urząd Prezydenta RP, trzeba ukończyć 35 lat.

Zgodnie z regulaminem akcji „Młodzi głosują”, wyniki młodzieżowych wyborów do Sejmu i Senatu, możemy opublikować dopiero po zakończeniu głosowania z dnia 9 października 2011 roku.

W naszym gimnazjum głosowało 122 uczniów (na 176 uprawnionych). Frekwencja wyniosła więc 69,31%. Oddano 110 głosów ważnych. Uczniowie oddali głosy ważne na następujące Komitety Wyborcze (KW):

- KW PiS – 21 głosów (19,09%),
- KW PJN – 6 głosów (5,45%),
- KW SLD – 9 głosów (8,18%),
- KW Ruch Palikota – 57 głosów (51,81%),
- KW PSL – 3 głosy (2,72%),
- KW PPP – Sierpień 80 – 1 głos (0,9%),
- KW PO – 12 głosów (10,9%),
- KW Prawica – 1 głos (0,9%).

Zwycięstwo Ruchu Palikota trochę wszystkich zaskoczyło, lecz kiedy zobaczyliśmy wyniki głosowania ze szkół z całej Polski, zdziwienie ustąpiło.

W całym kraju, do akcji przystąpiło 1036 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Głosy ważne oddało 191 415 uczniów. Największe poparcie otrzymały następujące KW:

- KW Ruch Palikota – 35,9%,
- KW PiS – 20,9%,
- KW PO – 20,4%,
- KW SLD – 6,3%,
- KW PJN – 5,5%.
Pozostałe komitety uzyskały poparcie poniżej 5%.

Ponadto, w naszej szkole uczniowie mogli oddać swoje głosy na kandydatów ubiegających się o mandat senatora w obwodzie nr 77 (Jaworzno i Sosnowiec). W tym głosowaniu zwyciężył Bogusław Śmigielski (oddano na niego 42 głosy).