Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Jaworznie

43-600 Jaworzno, ul. Olszewskiego 76 | tel.fax: 0-32 660-14-75 | e-mail: jawgim2@interia.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Dzisiaj jest poniedziałek, 16 lipca 2018 r.Wesołych Świąt

Małopolska, noc, naukowcy i MY!

Email Drukuj PDF

23 września (w piątek, po południu, po zajęciach!), my, naukowcy z Gimnazjum nr 2 w Jaworznie, udaliśmy się do Krakowa by wziąć udział w cyklicznej imprezie, organizowanej pod nazwą Noc Naukowców (wzięliśmy udział w jej małopolskiej części – impreza organizowana jest bowiem w całym kraju, w wielu miastach).

Przygodę z nauką rozpoczęliśmy w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam udaliśmy się na wykład, którego temat wiał grozą i budził ogromną ciekawość – Theatrum Experimentorum Physicorum. To był istny strzał w dziesiątkę. Okazało się, że pod dziwnie brzmiącą nazwą krył się pokaz doświadczeń, które czasem zapierały dech. Działo wykonane z odcinka plastikowej rury strzelające plastikowymi butelkami, biedne kurze jajko wytrzymujące wielokilogramowy nacisk czy metalowe krążki wystrzeliwane pod sufit przy pomocy prądu – takie właśnie pokazy bawiły i zdumiewały słuchaczy, którzy wypełnili salę wykładową po brzegi. Na koniec, prowadzący wykład wlał wrzątek do ciekłego azotu. Co się stało w wyniku tego szalonego eksperymentu zapytajcie nas, którzy byli na wykładzie – tu wypada dodać, że prowadzący wykład otrzymał owację na stojąco!

Po wyjściu z sali wykładowej czekały na nas następne atrakcje w postaci kilkunastu stanowisk, na których prezentowano równie ciekawe doświadczenia fizyczne. Tam też zakupiliśmy dość dziwaczne pamiątki – tajemnicze pudełeczko, w którym nie widać wrzucanych do jego wnętrza pieniążków oraz lampy plazmowe.

Na koniec było już bardzo poważnie. Wykład na temat zastosowania wodoru w gospodarce, połączony z prezentacją (już w budynkach Akademii Górniczo-Hutniczej). W starciu z wodorem nawet nie powinno być wesoło dlatego zachowaliśmy spokój i w skupieniu wysłuchaliśmy informacji na temat tego pierwiastka. Ale w drodze powrotnej humor powrócił i w bardzo wesołej atmosferze wróciliśmy późną nocą do domów.Poprawiony: niedziela, 16 października 2011 16:21